Skip to main content

BDO w Biłgoraju - kiedy trzeba i jak się zarejestrować?

Dodaj komentarz

Ochrona środowiska w Biłgoraju i w okolicach rodzi różnego rodzaju obowiązki dla przedsiębiorców. Bardzo często poruszanym w ostatnich dniach tematem jest BDO, czyli Baza Danych o Odpadach.

Jak wygląda rejestracja przedsiębiorcy w BDO?

Aby zarejestrować się w BDO, trzeba złożyć wniosek w tym zakresie do odpowiedniego Urzędu Marszałkowskiego. Powinien być to urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy lub też siedzibę podmiotu, jeśli znajduje się ona w innym miejscu. Wniosek o rejestrację w BDO jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska. Więcej informacji znajdziecie również wpisując w wyszukiwarkę ochrona środowiska - baza danych o odpadach. Gdy przedsiębiorca wypełni wniosek, musi dołączyć do niego obowiązkowo:
- uwierzytelnioną kopię dowodu potwierdzającego uiszczenie opłaty rejestrowej BDO (jej wysokość to 100 złotych w przypadku mikroprzedsiębiorców i 300 zł dla przedsiębiorców innych niż mikroprzedsiębiorcy),
- oświadczenie na temat tego, że dany podmiot spełnił wymagania dotyczące wpisu do rejestru oraz, że podane dane są zgodne ze stanem faktycznym - jest to oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Niektóre rodzaje działalności wiążą się z jeszcze większymi obowiązkami. Na przykład przy wprowadzaniu na rynek pojazdów przedsiębiorca musi dołączyć do wniosku o rejestrację w BDO, elektroniczne wersje umów z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu lub też kopie takich umów w wersji papierowej.

Czy wszyscy przedsiębiorcy muszą rejestrować się w BDO?

Wśród przedsiębiorców, którzy mają taki obowiązek, znajdują się podmioty wytwarzające i transportujące odpady oraz prowadzące ich ewidencję, a także wprowadzające na terytorium Polski:
- produkty w opakowaniach,
- opony,
- oleje smarowe,
- pojazdy,
- akumulatory i baterie,
- sprzęt elektryczny, a także elektroniczny.


Oprócz tego, do BDO powinni się również wpisać przedsiębiorcy, którzy produkują, są importerami lub nabywają w Unii Europejskiej opakowania. Obowiązkowa rejestracja przedsiębiorcy w BDO może zatem dotyczyć także małych, jednoosobowych działalności gospodarczych. Doskonałym tego przykładem są gabinety stomatologiczne i kosmetyczne, a nawet biura.

Czy przedsiębiorca może zatem w jakiś sposób uniknąć rejestracji w BDO?

Tak, jest to możliwe w określonych przypadkach. Jeśli przedsiębiorca nie chce być wpisany do rejestru BDO, może przede wszystkim zlecić świadczenie usług wiążących się z generowaniem odpadów, innym firmom. Dotyczy to przede wszystkim usług budowy, rozbiórki, a także remontów obiektów, czyszczenia urządzeń i zbiorników, sprzątania, a także bieżących napraw. Jako przykład może tutaj służyć wymiana świetlówek w firmie. Gdy przedsiębiorca nie kupi ich i nie wymienia samodzielnie, a zleci kompleksowe świadczenie usługi wymiany firmie zewnętrznej, wówczas uniknie on wpisu do BDO.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.