Jakie są odnawialne źródła energii?

Na Ziemi, oprócz źródeł energii takich jak węgiel czy gaz, których zasoby mogą się skończyć, występują również takie, które robiąc przysługę planecie, mogłyby zastąpić te pierwsze źródła. Mowa o Odnawialnych źródłach energii, będących przyszłością Ziemi.

 Odnawialne źródła energii - energia wiatru

Energia wodna

Energia ta jest prawdopodobnie najstarszą wykorzystywaną, a pierwsze maszyny, które przemieniały ją w energię użytkową były kołami wodnymi. W czasach współczesnych siła wody przetwarzana jest na energię elektryczną dzięki elektrowniom z silnikami turbinowymi.

Energia wiatru

Kolejna popularna energia pozyskiwana jest z wiatru, który dzięki specjalnie skonstruowanym wiatrakom, zagarnia powiewy wiatru i kierują je do turbin, które z kolei przekształcają je w energię mechaniczną. Dostaje się ona do generatora przekształcającego pozyskaną energię w użytkowaną przez ludzi energię elektryczną.

Energia słoneczna

Najbardziej popularne źródło energii odnawialnej. Bez energii słonecznej człowiek nie byłby w stanie funkcjonować, a odkrycie, że można ją zebrać i przetworzyć do dalszego użytkowania jest niezwykle ważnym wydarzeniem w istnieniu ludzkości. Energię słoneczną można przetworzyć w energię grzewczą i elektryczną, ale to ta pierwsza opcja zyskała sobie więcej zwolenników, gdyż w ten sposób można odzyskać aż 80% procent ciepła. Potrzebne są do tego kolektory słoneczne, które dzieli się na absorbujące i próżniowe.

Odnawialne źródła energii  - energia słoneczna

Energia geotermalna

Energia tego typu bierze się z wnętrza Ziemi i zbiera w gorących źródłach i skałach. Gorące źródła, których temperatura wynosi ponad 100 stopni są bezpośrednio wykorzystywane przez turbiny parowe do centralnego ogrzewania.

Biomasa

Wszelkie rośliny z dużym przyrostem rocznym, regularnie odzyskujemy w dużej ilości. Ich energię można wykorzystywać bezpośrednio poprzez spalanie i produkcję biopaliwa lub biogazu. Jako pośrednie źródło energii wykorzystuje się ciepło powstałe przy spalaniu, które przy pomocy odpowiednich maszyn zmienia się w energię elektryczną.

Wróć do nas

Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas materiały przybliżyły Ci wiedzę na temat energii odnawialnej. Zapraszamy do regularnego odwiedzania
i czytania naszego bloga.