Skip to main content

Eko-design - jak tworzyć przyjazne dla środowiska wnętrza w domach i mieszkaniach

Dodaj komentarz

Stały kontakt z naturą jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jego znaczenie spowodowało również wzrost — szczególnie w ostatnich latach — zainteresowania eko-designem. Czym charakteryzuje się ten styl?

 Dom przyjazny środowisku - projektowanie eko design

Czym cechuje się eko-design?

Podstawową cechą eko-designu jest szerokie wykorzystanie naturalnych materiałów. W pomieszczeniu, urządzonym w tym stylu, nie znajdziemy więc na przykład plastiku i połyskujących ozdób, królować w nim za to będą elementy wyposażenia z drewna, kamienia, bambusa czy wikliny. Również tkaniny, użyte jako dekoracje, dobierane są pod tym kątem — z wnętrzem takim idealnie współgra więc wełna, len lub konopie. Uzupełnieniem wystroju mogą być żywe rośliny lub własnoręcznie wykonane ozdoby. Jeżeli nie mamy czasu lub umiejętności, by samodzielnie stworzyć te ostatnie, możemy oczywiście posłużyć się przedmiotami ze sklepu — ważne, by do ich produkcji użyto odpowiednich tworzyw.

Jak urządzić wnętrze w stylu eko?

Urządzanie wnętrza w stylu eko warto rozpocząć od stworzenia odpowiedniego projektu. Można wykonać go samodzielnie, wiele osób decyduje się jednak na powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej pracowni architektonicznej. Związane jest to z faktem, że skorzystanie z usług firmy takiej jak https://www.pracowniaksztalt.pl/oferta/projekty-rzeszow pozwala zaoszczędzić cenny czas, dając przy tym gwarancję uzyskania wysokiej jakości efektu końcowego. Oczywiście niektóre prace warto wykonać we własnym zakresie — samodzielne poszukiwanie odpowiednich mebli czy dodatków może wszak być prawdziwą przyjemnością.

 Poznaj świat eko design'u i zbliż się do natury!

Czy elementy wystroju wnętrza w stylu eko-designu są drogie?

Wiele osób żywi przekonanie, że wyposażenie, potrzebne do urządzenia wnętrza w stylu eko, jest drogie. Opinia ta jest jednak przesadzona. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na przykład na zakup nowych mebli z litego drewna w renomowanej pracowni projektowej lub sklepie, będzie to dla nas oznaczać spore koszty. Trzeba jednak zaznaczyć, że w wielu wypadkach równie dobre efekty osiągniemy, zamawiając tego typu artykuły u lokalnego rzemieślnika lub kupując je na pchlim targu (to ostatnie rozwiązanie będzie na dodatek świetnie współgrało z zasadami zero waste).

Ekologiczne budownictwo — czym się charakteryzuje?

Obecnie bardzo często zasady zrównoważonego rozwoju i ekologii uwzględnia się już w trakcie projektowania budynków. Trend ten jest co prawda nowszy od eko-designu, niektóre spośród jego założeń są jednak podobne do tego ostatniego — najlepszym przykładem może być szerokie wykorzystanie naturalnych surowców. Budownictwo ekologiczne stawia też jednak na rozwiązania, które umożliwiają, niejako przy okazji, obniżenie kosztów eksploatacji danego obiektu — przykładem może być odpowiednia izolacja, nowoczesne źródła ogrzewania czy orientacja okien względem stron świata, pozwalająca na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Co ciekawe, coraz częściej zgodnie z tymi zasadami wznosi się nie tylko domy, lecz również obiekty komercyjne oraz budynki użyteczności publicznej, a wielu specjalistów uważa, że tak zwane zrównoważone budownictwo już wkrótce stanie się standardem.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.