Koszty adaptacji poddasza - najważniejsze informacje

Poddasze, to miejsce niezwykłe. Zazwyczaj tę przestrzeń wypełniają niepotrzebne już rzeczy, albo dekoracje zimowe. Oczywiście posiadanie miejsca na składowanie starych rzeczy może się przydać, ale warto zastanowić się, czy inwestycja w remont poddasza nie byłaby korzystniejsza. Można przecież przerobić istniejące poddasze na użytkową część domu. Nowy pokój, biuro, pracownia, zależy od potrzeb.

adaptacja poddasza

Jakie formalności są niezbędne by zaadaptować poddasze?

Formalności odnoszące się do adaptacji strychu zależą od takich rzeczy, jak: planowany zakres robót i cechy domu. Do tych ostatnich odnosi się np.: odległość jaką ma dom od granic działki. W sytuacji, gdy adaptacja poddasza na przestrzeń mieszkalną nie wymaga zmiany wymiarów budynki, ani nie zmienia jego wyglądu, wówczas wystarczy zgłosić jedynie plan zmiany użytkowania przestrzeni poddasza.

Dokument składamy 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac, w powiatowym wydziale budownictwa i architektury lub w jego miejskim odpowiedniku. W dokumentach musi się znaleźć informacja potwierdzająca możliwość takiej adaptacji, jak również o tym, że po dokonaniu zmian, poddasze spełni wszelkie wymagania dotyczące pomieszczeń mieszkalnych.

W przypadku konieczności wprowadzenia zmian konstrukcyjnych, czy wyglądu budynku, załatwianie formalności staje się trudniejsze. Wówczas stosujemy zgłoszenie lub wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek odnośnie kosztorysu remontu poddasza może dotyczyć jedynie sytuacji, w której nasz obszar oddziaływania będzie się mieścił w granicach działki. Jeśli nasz budynek ma zabudowę bliźniaczą lub stoi przy granicy działki, trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę.

Zakres niezbędnych dokumentów jest podobny. Przy procedurze zgłoszenia, czekamy 21 dni, zaś przy pozwoleniu na budowę okres ten wydłuża się do trzech miesięcy lub więcej. Zaletą pozwolenia na budowę jest fakt, że po otrzymaniu zgody, można wprowadzić zmiany, gdy prace są już prowadzone. Sama zgoda nie daje takich możliwości.

Jakie koszty poniesiemy chcąc zaadaptować strych?

Kosztorys remontu poddasza to wydatek zaczynający się od 30 000 zł. Wliczone są w niego takie rzeczy, jak: elektryka, oświetlenie, ogrzewanie, wzmocnienie podłogi, budowa schodów, wszystko, co związane jest z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i przepisami budowlanymi, klika świetlików w dachu, czy dodatkowa izolacja.

Myśląc o rozbudowie poddasza, trzeba liczyć się z kosztami znacznie większymi, obejmującymi wszystko, co niezbędne do powiększenia przestrzeni. Tutaj koszty zaczynają się od 45 000, zaś jeśli mamy w planie wybudowanie na poddaszu sypialni dwuosobowej i łazienki, to koszty będą zaczynały się od 60 000 do 80 000 zł.

Podniesienie dachu z rozbudową domu będzie kosztować od 120 000 zł. Istnieje jeszcze możliwość zakupienia gotowych opcji pokojowych, które wytwarza się poza zakładem, by potem ustawić je już na miejscu. Będzie to koszt około 150 000 zł.

Jak widać, przemiana zwykłego strychu w przestrzeń do mieszania może okazać się bardzo kosztowna. Jeśli jednak zależy nam na dodatkowej przestrzeni, warto przemyśleć taką opcję, dokładnie planując wszelkie możliwe wymiary i potem koszty. Trzeba również zadbać o stosowne zgody i pozwolenia, samowola budowlana może bowiem kosztować znacznie więcej.

Wróć do nas

Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas materiały przybliżyły Ci wiedzę na temat energii odnawialnej. Zapraszamy do regularnego odwiedzania
i czytania naszego bloga.