W jaki sposób panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną?

Dodaj komentarz

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich gospodarstwach domowych są panele fotowoltaiczne. To prosty sposób na obniżenie kosztów za energię elektryczną. Panele wykorzystują promienie słoneczne to wytwarzania energii elektrycznej. Ale w jaki sposób właściwe powstaje energia ze słońca i od czego zależy jej wyprodukowanie? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Czym jest fotowoltaika?

Najprościej można powiedzieć, że fotowoltaika to technologia, która pozwala produkować energię elektryczną z energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Zasada, która definiuje działanie teko systemu, jest dobrze znania w świecie nauki i opiera się na zjawisku fotowoltaicznym. Zjawisko nazywane efektem fotowoltaicznym zachodzi w ogniwach, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne. Takie ogniwa budowane są z materiałów półprzewodnikowych. Najczęściej spotykanym i najlepszym materiałem do produkcji takich ogniw jest krzem.

"W wielkim skrócie, proces ten zaczyna się od tego, że promienie słoneczne padają na panele wykonane z krzemu. W tym momencie pochłaniane są fotony energii słonecznej przez ogniwa krzemowe. Dochodzi do wybijania przez nie elektronów z materiału półprzewodnikowego. Wzbudzenie elektronów powoduje wzajemne przemieszczanie się dodatnich oraz ujemnych ładunków w ogniwie. W wyniku tego procesu dochodzi do wyprodukowania energii elektrycznej. Prąd wytworzony w ten sposób jest prądem stałym i wymaga dalszego przetwarzania." - mówi Pani Joanna z appenergy.pl - czyli firmy Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o, znajdującej się na ul. Willowej 42a, 20-819 Lublin (Tel. 693 345 471), która na co dzień zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Co się dzieje z energią elektryczną wyprodukowaną przez fotowoltaikę?

Pani Joanna wspomniała również, że prąd stały, który został wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne, jest przekazywany do falownika. W inwentarze dochodzi do przetworzenia prądu stałego, w prąd zmienny. Jest to niezbędny proces, aby wyprodukowana energia spełniała parametry zgodne z siecią. Inwerter jest bardzo często nazywany sercem instalacji elektrycznej, bo to do niego od razu po wyprodukowaniu trafia energia za pośrednictwem przewodów solarnych. Wyprodukowana w ten sposób energia po przemienieniu na prąd zmienny może zostać użyta w normalnej sieci.

Jeśli zastanawiacie się, jak rozpocząć budowę swojej własnej farmy fotowoltaicznej, przeczytajcie artykuł na stronie App Energy - https://appenergy.pl/budowa-wlasnej-farmy-fotowoltaicznej-jak-wyglada-proces-inwestycyjny/, gdzie dokładnie opisano wszystkie wymogi formalne i przedstawiono jak wygląda każdy z etapów montażu instalacji. 

W jaki sposób panele słoneczne pobierają energię?

Energia jest pobierana przez panele fotowoltaiczne w ciągu dnia, gdy pada na nie słońce. Cały proces jest automatyczny, bo wynika to z działania procesu fotowoltaicznego. To ile energii uda nam się wyprodukować przy pomocy takiej instalacji zależy od kilku czynników. Istotne jest to, pod jakim kątem nachylone są panele, jak długo są wystawione na ekspozycje słońca w ciągu dnia i w jakim kierunku zostały ustawione. Jeżeli wszystko jest na swoim miejscu, to z pomocą takiej instalacji jesteśmy w stanie wyprodukować tyle energii, że nasze rachunku zmaleją nawet o 90%. Przy całym tym procesie warto pamiętać, że takie panele są ekologiczne i zwiększają niezależność energetyczną. 

Przykładowy cennik paneli fotowoltaicznych i spis produktów, z uwzględnieniem różnych producentów, znajdziesz na stronie App Energy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Wróć do nas

Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas materiały przybliżyły Ci wiedzę na temat energii odnawialnej. Zapraszamy do regularnego odwiedzania
i czytania naszego bloga.