Czy warto zamontować rekuperator?

Każdy z nas chce chyba mieszkać w estetycznie urządzonych, ale i funkcjonalnych wnętrzach. To pragnienie udaje się większości nas spełniać, bo w obecnej dobie mamy już powszechnie dostępne takie możliwości, że w zasadzie tylko ograniczać nas mogą pieniądze. Ale i te przecież można zdobyć, bo wystarczy wziąć pożyczkę w banku, którą z czasem uda się spłacić.
Podstawowe informacje o rekuperacji
Jeśli już mowa o nowoczesnych domach, to bez wątpienia konieczny jest w nich montaż rekuperacji. Na wstępie odpowiedzmy na pytanie: co to jest rekuperacja? Specjalistyczną wiedzę na ten temat można pozyskać na stronach profesjonalistów, takich jak mat-kom.eu/oferta/rekuperacja-lublin, gdzie poznasz tajniki rekuperacji. Najprościej mówiąc, jest to mechaniczna wentylacja budynku z możliwością odzyskiwania części ciepła. Działa to tak, że świeże powietrze jest do obiektu dostarczane, a to zużyte - wydalane. I jeszcze do tego wchodzące powietrze jest ogrzewane energią odzyskaną z wyrzucanego zużytego powietrza. Efekt jest taki, że we wnętrzach cały czas można oddychać świeżym powietrzem. Czegóż chcieć więcej? Równie ważne jest również to, że dzięki rekuperatorom udaje się uzyskać spore oszczędności na ogrzewaniu obiektu. Wprawdzie montaż rekuperacji tez kosztuje, ale w dłuższej perspektywie to wydatek, który się opłaca. Tę tezę potwierdziliby ci wszyscy, którzy z tegoż urządzenia korzystają.
Pozostałe zalety systemu rekuperacji
Przede wszystkim to to, że zużyte powietrze jest na bieżąco usuwane z pomieszczenia. Inna jeszcze zaleta tegoż udogodnienia jest taka, że wprowadzane powietrze jest filtrowane, a zatem nie ma w nim bakterii, kurzu czy innych alergenów i zanieczyszczeń. A odpowiednia kratka nałożona na czerpnię powietrza sprawia, że do obiektu nie wpadają komary, muchy czy inne owady.
Elementy rekuperacji
Sercem całego sytemu jest centrala wentylacyjna, czyli rekuperator. Do tego dochodzi cały system przewodów: nawiewne, wyrzutowe, wywiewne oraz czerpne. Dalej jest czerpnia i wyrzutnia. No i jeszcze drobne, ale niezbędne elementy, takie jak: zawory, kratki czy anemostaty. Wszystkie elementy systemu rekuperacji muszą tworzyć spójną całość, żeby urządzenie działało.
Montaż w istniejącym domu
Na naszym rynku bez najmniejszego problemu znajdziemy firmy, które zajmują się montażem rekuperatorów, więc możemy sobie to nowoczesne udogodnienie zafundować. Teoretycznie można je założyć w każdym obiekcie, ale zdecydowanie najłatwiej się je instaluje w budynkach, które buduje się lub remontuje. Gorzej jest zdecydowanie w sytuacji, kiedy trzeba pruć ściany i sufity, bo to i dodatkowe koszty, ale i istny armagedon. Czasami jednak nie da się takiej rewolucji uniknąć, niestety.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.