Skip to main content

10 Najczęściej zadawanych pytań na temat pomp ciepła

Dodaj komentarz

Pompa ciepła to wydajne i ekologiczne urządzenie, które pozwala zadbać o komfort cieplny we własnym domu. Aktualnie na rynku istnieje wiele ciekawych rodzajów pomp ciepła, co daje nam wiele możliwości podczas doboru. Sprawdźmy, jakie pytania odnośnie tych systemów najczęściej nurtują użytkowników! Co warto wiedzieć o niezawodnych pompach ciepła?

Rodzaje pomp ciepła

1. Czy pompa ciepła pracuje głośno?

Urządzenie składa się z dwóch dosyć głośnych urządzeń, takich jak wentylator i sprężarka. Podczas poszukiwań trzeba pamiętać o poziomie głośności. Na szczęście nowoczesne urządzenia zapewniają redukcję hałasu, tak aby użytkownicy byli zadowoleni. 

2. Jak długo działa pompa ciepła?

Systemy grzewcze tego typu mogą nam służyć nawet 25 lat. Średnia żywotność pomp ciepła przy normalnym użytkowaniu jest szacowana na około 15-20 lat. Warto stawiać na sprawdzone urządzenia, takie jak Pompy ciepła Wieliczka - Serwis i Montaż Sevro, gdzie znajdziesz kompleksową usługę związaną z pompą ciepła - od montażu po serwis. W tym miejscu każdy klient może liczyć na fachowe wsparcie. 

3. Czy pompa ciepła może ochłodzić wnętrze?

Tak, pompa ciepła z powodzeniem schłodzi wnętrze w gorące dni. Do wyboru mamy chłodzenie aktywne i pasywne. To pierwsze bazuje na odwróceniu obiegu grzewczego, a to drugie na chłodzeniu z pomocą niskiej temperatury gleby lub wody gruntowej. Pamiętajmy o tym, że informacje na temat rodzajów pomp ciepła znajdziemy na stronie https://sevro.pl/rodzaje-pomp-ciepla/. Dzięki temu dokładnie przyjrzymy się dostępnym propozycjom. 

4. Jaki system grzewczy wybrać?

Okazuje się, że doskonały współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga przy wykorzystaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego. Chodzi tutaj głównie o ogrzewanie ścienne lub podłogowe. 

5. Czy urządzenie ogrzewa c.o. i c.w.u.?

Pompa ciepła może samodzielnie ogrzać cały dom i ciepłą wodę użytkową. Zazwyczaj konstrukcje oferowane przez znanych producentów są wielofunkcyjne, dzięki czemu zachowujemy komfort we własnym domu.

Pompy ciepła Wieliczka - montaż i serwis Sevro

6. Czy pompa działa w przypadku braku prądu?

Jeśli w naszym domu zabraknie prądu, pompa ciepła działa tak samo jak kotły. Dochodzi do unieruchomienia sterownika urządzenia i pompy obiegowej. Łącząc system z ogrzewaniem płaszczyznowym, można liczyć na dużą masę i bezwładność cieplną. To sprawia, że z powodzeniem przetrwamy czas awarii prądu, bez zauważalnego dyskomfortu. Usterki w energetyce są dosyć rzadkie i nie trwają długo. 

7. Czym jest COP?

COP to współczynnik, który wskazuje na stosunek energii elektrycznej służącej do napędzania urządzenia do uzyskanej mocy grzewczej. Trzeba wiedzieć, że powietrzne urządzenia najczęściej posiadają współczynnik COP 3,5-4,5. Co to oznacza? Najłatwiej mówiąc, na każdy kW energii elektrycznej otrzymać można ok. 4 kW mocy grzewczej.

8. Czy montaż pompy ciepła wymaga demontażu grzejników?

Bardzo często stawiamy na wymianę istniejącego systemu grzewczego, tak aby zmniejszyć koszty termomodernizacji. Z biegiem czasu można także wymienić grzejniki wysokotemperaturowe na niskotemperaturowe, co zapewnia lepszą efektywność. 

9. Czy można połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?

Jak najbardziej. Dzięki temu znacznie zmniejszymy koszty eksploatacji systemów w swoim domu i zadbamy o własną wygodę. 

10. Jak mierzony jest hałas urządzenia?

Faktem jest, że pomiar hałasu urządzenia jest różny w zależności od producenta. Konieczne jest testowanie pomp ciepła w zgodzie z normą europejską EN 12102-1. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.