Skip to main content

Jak zorganizować transport pianina?

Dodaj komentarz

Transport pianina może być prawdziwym wyzwaniem: instrument ten jest ciężki, ma duże rozmiary, a na dodatek jego uszkodzenie może narazić nas na poważne straty materialne. Niekiedy jednak zadania tego trzeba się podjąć. Jak powinniśmy do niego podejść? I na jakie kwestie należy zwrócić przy tym szczególną uwagę?

Jak przenieść pianino?

Czemu transport pianin i fortepianów jest tak trudny?

Najważniejszym problemem, z jakim musimy zmierzyć się w przypadku transportu pianina, jest jego rozmiar i ciężar: najlżejsze modele ważą około 100 kg, jednak najczęściej masa instrumentu jest kilkukrotnie wyższa. Pianina nie można przy tym rozkręcić. Ponadto, jak czytamy na stronie firmy, oferującej transport fortepianów we  Wrocławiu, w trakcie przenoszenia instrumentów muzycznych tego typu bardzo często dochodzi do obtłuczeń i zarysowań. Wynika to z jednej strony z ich wielkości, z drugiej — z delikatności. Niefachowo przenoszone pianina i fortepiany mogą również łatwo ulec rozstrojeniu.

Jak przygotować pianino do transportu?

Najważniejszą kwestią, o jaką powinniśmy zadbać w trakcie transportu pianina lub fortepianu, jest odpowiednie zabezpieczenie instrumentu. Tematykę tę szczegółowo omawiają na swej stronie specjaliści z firmy mklogistyka.pl, zajmującej się między innymi przeprowadzkami. Według nich, w ramach przygotowań należy:

  • klapę klawiszy zakleić taśmą;
  • powierzchnię instrumentu zabezpieczyć tekturą oraz folią stretchową.

Warto też dokonać dokładnych pomiarów pianina — trzeba sprawdzić, czy zmieści się ono do pojazdu, którym ma być przewiezione.

Jak wygląda transport pianina?

Transport pianina to proces, składający się z kilku podstawowych etapów. Są to:

  • wyniesienie instrumentu z domu lub mieszkania;
  • załadunek do samochodu i zabezpieczenie na czas transportu;
  • przewóz do miejsca docelowego;
  • przeniesienie do wybranego pomieszczenia.

Wszystkie te działania można wykonać we własnym zakresie lub powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Jak zorganizować transport pianina?

Jak samodzielnie przewieźć pianino?

Przewożąc pianino samodzielnie, należy zwrócić szczególną uwagę na jego ułożenie w samochodzie. Jeżeli korzystać będziemy z busa, w którym przewożone będą również inne przedmioty z naszego mieszkania, powinniśmy załadować instrument przed nimi. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim jego zamocowaniu: pianino powinno być przypięte pasami, i to zarówno do podłogi, jak i do ścian ładowni.

Dobrym pomysłem jest również ustawienie go na macie antypoślizgowej — zapobiegnie to jego przesuwaniu się na zakrętach. Co oczywiste, pianino przez cały czas transportu powinno stać. Nawet jednak wówczas, gdy zastosujemy się do wszystkich tych rad, nie powinniśmy samodzielnie transportować instrumentu tego typu na dłuższe dystanse — prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest wówczas zbyt wysokie.

Dlaczego warto zlecić transport pianina specjalistom?

Zamówienie transportu pianina w specjalistycznej firmie praktycznie eliminuje ryzyko uszkodzenia instrumentu, i to niezależnie od odległości, na jaką trzeba go przewieźć. Co więcej, przedsiębiorstwa takie:

  • dysponują wiedzą, ułatwiającą organizację całego procesu;
  • realizują usługi niezależnie od rozmiaru instrumentu (jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczne jest zniesienie go po schodach);
  • zatrudniają kierowców, posiadających wieloletnie doświadczenie w przewożeniu tego typu ładunków.

Usługi specjalistów są przy tym stosunkowo tanie, a korzystanie z nich rozwiązuje właściwie wszystkie problemy, związane z przewozem pianina lub fortepianu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.