Inwestycja w pompę ciepła - czy warto?

1 komentarz

Ceny ogrzewania gazowego i elektrycznego są coraz bardziej niepokojące. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli chodzi o piece węglowe. Konieczność zakupu opału generuje spore koszty, a jego trudna dostępność niepokoi użytkowników coraz bardziej. W tej sytuacji chyba nikogo nie dziwi fakt, że większość osób rozpoczęła już poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Takim rozwiązaniem są pompy ciepła. Są one nie tylko tanie w eksploatacji, ale również nie emitują do środowiska naturalnego szkodliwych substancji. Czym jest pompa ciepła i czy taka inwestycja jest rzeczywiście opłacalna?

montaż pomp ciepła

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, wykorzystującym energię cieplną w swojej pracy. Energia ta pochodzi z gruntu, wody lub powietrza i ulega stosownym przemianom we wnętrzu urządzenia. To właśnie tutaj zachodzą istotne procesy parowania i sprężania, a także skraplania i rozprężania. Pompa ciepła jest więc w stanie ogrzewać nie tylko pomieszczenia, ale również i wodę użytkową. To jednak jeszcze nie wszystkie jej możliwości. Pompa ciepła może bowiem również chłodzić w czasie letnich upałów, działając na zasadzie klimatyzacji. Urządzenia wykorzystują odnawialne źródła energii, co jest szczególnie istotne dla tych, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Tradycyjne systemy ogrzewania potrzebują paliwa, by wytworzyć ciepło. To z kolei prowadzi do konieczności wykorzystania dużej ilości energii. Pompa ciepła korzysta z możliwości, pochodzących z natury, dlatego też liczba wykorzystywanej energii zostaje tutaj mocno ograniczona. Dla przykładu w pompie powietrznej wykorzystywana jest energia, która pochodzi z powietrza. Takie urządzenie potrzebuje energii wyłącznie do napędu sprężarki. W tym przypadku agregat umieszczony jest na zewnątrz budynku. Między nim a samym urządzeniem występują przewody, w których krąży czynnik chłodzący. Wszystkie osoby, które zainteresowane są tak innowacyjnymi rozwiązaniami, powinny odwiedzić stronę Pompy Ciepła Miechów – Serwis i Montaż – Sevro, należącą do firmy, która już od lat zajmuje się profesjonalnym montażem, ale również i serwisem pomp ciepła.

serwis pomp ciepła

Dlaczego pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?

Pompy ciepła są urządzeniami, których obsługa jest bardzo intuicyjna. Sprowadza się ona wyłącznie do ustawienia pożądanej temperatury. Co więcej, tego rodzaju urządzenia są uznawane za przyjazne dla środowiska. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas swojej pracy nie wytwarzają spalin, kurzu czy popiołu. Dzięki temu jakość powietrza jest znacznie lepsza. Pompy nie potrzebują także dodatkowego miejsca, które musi być przeznaczone na gromadzenie opału. Dzięki pompom ciepła możliwe jest również chłodzenie domu w okresie wyższych temperatur. Przy zakupie pomp skorzystać można z różnych programów, obniżających koszty inwestycji. Warto pamiętać jednak, że bezpieczną pracę urządzeń oraz ich dłużą żywotność zapewnią wyłącznie regularny serwis i profesjonalna instalacja, zapewniona przez zespół fachowców z odpowiednim doświadczeniem.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Marek S. · 17 dni temu
    Jednorazowy duży wydatek, ale warto. Dzięki pompie ciepła mogłem przestać palić w piecu. Tak jak piszecie, nie trzeba trzymać opału, który tylko zajmuje miejsce. Świetne rozwiązanie i po czasie koszt się zwraca. Też wziąłem dofinansowanie. Polecam. 

Wróć do nas

Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas materiały przybliżyły Ci wiedzę na temat energii odnawialnej. Zapraszamy do regularnego odwiedzania
i czytania naszego bloga.