Skip to main content

Jak wybrać najlepszy klimatyzator do mieszkania lub domu?

Dodaj komentarz

W ostatnich latach systemy klimatyzacji zaczęły pojawiać się masowo w domach i mieszkaniach Polaków. Efektem ich rosnącej popularności było poszerzenie asortymentu, dostępnego na tym rynku. Jak w tej sytuacji dokonać właściwego wyboru?

Klimatyzator w mieszkaniu

Gdzie szukać informacji o systemach klimatyzacji do użytku domowego?

Najczęściej osoby, decydujące się na montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu, zaczynają poszukiwania właściwych rozwiązań od lektury zamieszczonych w internecie artykułów. Na szczęście bez problemu można dziś znaleźć serwisy, które przybliżają tę tematykę. Przykładem może być popularny wśród internautów Ranking klimatyzacji Kraków | TOP 10 firm zajmujących się klimatyzacją w Krakowie, zawierający - oprócz opisów polecanych firm działających na terenie stolicy Małopolski - liczne porady praktyczne. Można też przeczytać opinie na temat konkretnych systemów na forach internetowych lub w mediach społecznościowych (trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze są one w pełni obiektywne).

Jaka klimatyzacja jest nam potrzebna?

Konkretne rozważania warto rozpocząć od określenia naszych potrzeb. Najważniejszą kwestią, jaką trzeba przy tym uwzględnić, jest kubatura mieszkania lub domu - to na jej podstawie określa się niezbędną moc urządzenia oraz jego rodzaj. Najczęściej przyjmuje się, że na każde 15-30 metrów kwadratowych pomieszczenia potrzebny jest klimatyzator typu split o mocy 2-3,5 kW. Oczywiście wiele zależy też od konstrukcji budynku - tak zwane "stare budownictwo" o niestandardowej wysokości wymagać będzie zapewne nieco większej mocy urządzeń.

Jakie warunki musi spełniać klimatyzacja do mieszkania?

Klimatyzacja powinna być również dopasowana do specyfiki miejsca naszego zamieszkania. Trzeba pamiętać, że jedynie posiadacze własnego domu mają praktycznie nieograniczoną swobodę montażu systemów tego typu - w przypadku mieszkań konieczne jest uzyskanie zezwolenia na ich instalację. Związane jest to z faktem, że zewnętrzne elementy klimatyzacji są zazwyczaj montowane na dachach lub elewacjach, które - zgodnie z polskim prawem - są częściami wspólnymi budynku. W rezultacie konieczne jest często zastosowanie urządzeń, które nie przenoszą drgań na mury, tylko takie bowiem mają szanse na uzyskanie akceptacji zarządcy nieruchomości.

Klimatyzacja do mieszkania lub domu

Jakie inne czynniki warto uwzględnić przy wyborze klimatyzacji?

System klimatyzacji powinien być również dopasowany do:

  • wystroju wnętrza - w niektórych domach konieczne może być na przykład zastosowanie klimatyzacji przypodłogowej (jest ona praktycznie niewidoczna dla obserwatora);
  • konstrukcji domu (przy nieużytkowym poddaszu warto pokusić się o klimatyzację kanałową);
  • celu montażu - może nim być nie tylko chłodzenie, lecz również ogrzewanie (lub dogrzewanie) wnętrza.

Warto również zadbać, by klimatyzacja była łatwa w użytkowaniu - obecnie coraz częściej spotyka się na przykład systemy, sterowane smartfonem oraz programowalne. Zastosowanie takich rozwiązań ułatwia korzystanie z urządzeń, a na dodatek pozwala zoptymalizować zużycie energii.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.