Skip to main content

Czy opłaca się montować instalacje fotowoltaiczne w dobie szalejącej inflacji?

Dodaj komentarz

W ostatnich latach liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych zwiększała się niezwykle dynamicznie. Duży wpływ na to miał korzystny dla inwestorów sposób rozliczeń z zakładami energetycznymi. Jego modyfikacja (wprowadzenie tak zwanego net-bilingu) spowodowała znaczące zmiany na tym rynku. Obecnie nadwyżki wyprodukowanej przez prosumenta energii są sprzedawane do sieci, a jej niedobory w godzinach, w których instalacja nie pracuje lub ma obniżoną wydajność, trzeba uzupełnić, kupując prąd. Zmniejszyło to nieco zainteresowanie systemami PV. Czy słusznie?

Inwestycja w fotowoltaikę - czy ma sens w 2023 roku?

Czy inwestycja w fotowoltaikę ma obecnie sens?

Okazuje się, że w nowych warunkach inwestycja w fotowoltaikę może w dalszym ciągu być niezwykle opłacalna. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że pozyskiwana z własnej instalacji PV energia jest praktycznie bezpłatna. Na dodatek, jak można przeczytać na stronie https://www.starterfirm.pl/katalog/31-dom-i-ogrod/3896-fotowoltaika-kielce-app-energy, inwestycja taka powinna zwrócić się w ciągu 5 lat. Oczywiście istnieją czynniki, które mogą dodatkowo skrócić ten okres.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną będzie w obecnych warunkach najbardziej efektywna ekonomicznie wówczas, gdy postawimy na autokonsumpcję. Warto więc zmienić swe nawyki oraz dostosować dom do nowych realiów, instalując na przykład pompę ciepła lub magazyn energii. Na opłacalność tego typu inwestycji duży wpływ ma również obecny poziom inflacji. Szybki wzrost cen nie jest niestety skorelowany z odpowiednio wysokim oprocentowaniem lokat czy kont oszczędnościowych. Zainwestowanie tracących na wartości środków pieniężnych w instalację fotowoltaiczną może w tej sytuacji okazać się najlepszym sposobem ich ochrony.

Czy warto zamontować panele fotowoltaiczne?

Jak ceny energii wpływają na opłacalność inwestycji w instalację PV?

Duże znaczenie dla rentowności inwestycji w instalację fotowoltaiczną mają również trendy na rynku energii. Ceny jej nośników — nie tylko prądu, lecz również materiałów opałowych — biją w ostatnich latach kolejne rekordy. W tej sytuacji ogrzewanie własnego domu tradycyjnym kotłem staje się coraz mniej opłacalne, rośnie natomiast zainteresowanie rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła. Efektywność ekonomiczna tych ostatnich znacząco zwiększa się, gdy do ich zasilania wykorzystamy energię wytworzoną we własnej instalacji PV. Trzeba też zauważyć, że obecnie gospodarstwa domowe korzystają z niższych cen prądu, m.in. w ramach tak zwanej Tarczy Solidarnościowej. Jej działanie skończy się jednak przypuszczalnie już w roku 2024. To z kolei może oznaczać skokowy wzrost kosztów energii elektrycznej w najbliższej przyszłości. Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej skutecznie zabezpieczy nas przed nim.

Z jakich programów wsparcia mogą skorzystać osoby, planujące inwestycję w fotowoltaikę?

Opłacalność inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną zwiększają również różnorodne programy wsparcia. Przykładowo "Mój Prąd 5.0" oferuje dotację w wysokości do 6 tysięcy złotych (kwota ta wzrasta, jeżeli dodatkowo zakupimy urządzenia, zwiększające autokonsumpcję). Z kolei program "Czyste Powietrze" pozwala uzyskać wsparcie w wysokości 50% wartości inwestycji, o ile jednocześnie nastąpi wymiana starego pieca na nowe, przyjazne dla środowiska źródło ogrzewania (na przykład pompę ciepła).

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.