Skip to main content

Jak wybrać odpowiednie deski podbiciowe?

2 koment.

Drewniana podbitka to popularny materiał wykorzystywany do zabezpieczania elementów konstrukcji budynku, w tym między innymi więźby dachowej. Wysokiej jakości podbitka może ponadto pełnić funkcje ozdobne, osłaniając niezbyt reprezentacyjne fragmenty budynku. Jak wybrać solidną podbitkę i w jakim przeznaczeniu znajdzie ona zastosowanie?

Gdzie można zastosować podbitkę dachową?

Pod pojęciem podbitki dachowej rozumiemy stosunkowo wąskie deseczki, które mogą być wykonane z drewna bądź z tworzywa sztucznego. Często montuje się je na zasadzie pióra-wpustu, co znacząco ułatwia i przyspiesza cały proces. Podbitka może stanowić osłonę elementów konstrukcyjnych domu, ale także stanowić materiał do wykończenia sufitu. Głównym celem stosowania podbitki wcale nie jest jednak uatrakcyjnienie wizualne domu. Materiał ten ma bowiem służyć przede wszystkim jako zabezpieczenie przed zwierzętami, insektami, czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogłyby naruszyć elementy konstrukcji budynku, na przykład więźbę dachową. Obecnie deski podbiciowe są szeroko stosowane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych.

Drewniana czy z tworzywa sztucznego - która podbitka jest lepsza?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje podbitek - te wykonane z tworzywa sztucznego oraz te, które powstały z naturalnego drewna. Oba rozwiązania mają swoje wady, jak i zalety. Przede wszystkim plastikowe podbitki są znacznie tańsze, a przy tym lżejsze, aniżeli produkty wykonane z drewna. W zależności od jakości mogą jednak cechować się niekorzystnym wyglądem. Podbitki wykonane z w pełni naturalnych (zazwyczaj z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego) materiałów są bardziej atrakcyjne wizualnie. Warto zwrócić uwagę na to, jakie normy spełnia dany produkt. Od tego zależy jego odporność na pleśń, czy porosty. W przypadku podbitki wykonanej z drewna należy również pamiętać o regularnej konserwacji, która zapewni nienaganny wygląd i ponadprzeciętną trwałość.

Jak wybrać dobrą podbitkę dachową?

Wybór podbitki, którą zastosujemy, powinniśmy zacząć od przemyślenia, czy preferujemy rozwiązanie wykonane z tworzywa, czy też z naturalnego drewna. Istotną różnicę możemy odczuć nie tylko w kwestii wyglądu samej podbitki dachowej, ale także jej ceny, czy sposobu montażu. Należy również pamiętać, że naturalne materiały wymagają regularnej konserwacji, na przykład poprzez zabezpieczenie specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do impregnacji drewna. Ten obowiązek wiąże się z dodatkowym nakładem pracy, ale także koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem materiałów, czy wręcz, wynajęciem pracownika, który zajmie się czynnościami konserwacyjnymi. Warto korzystać z oferty doświadczonych firm, takich jak www.koragil.pl, które od lat zajmują się obróbką drewna. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że zakupiony produkt będzie profesjonalnie wykonany i posłuży nam przez długie lata.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Tomasz · 4 miesięcy temu
    Fajnie mieć samemu wpływ na wybór materiałów, z których będzie budowany dom. Dlatego takie artykuły są potrzebne - żeby zwiększyć świadomość każdego w tym temacie! 😁
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Bartek437 · 10 miesięcy temu
    Dzięki za wskazówki. Wybieram właśnie deski podbiciowe i nie wiedziałem, na jakie się zdecydować. Problem rozwiązany 👍