Skip to main content

Recykling pojazdów i ekologia — rola skupów aut w ochronie środowiska

Dodaj komentarz

Stare samochody często nazywane są trucicielami środowiska. Ta teza w większości przypadków jest błędna, ponieważ w pełni sprawny pojazd nie emituje znacznie większej ilości szkodliwych związków, aniżeli nowy, zaawansowany technologicznie odpowiednik. Warto jednak zastanowić się nad procesem, jakim jest recycling samochodów. Jaki jest jego wpływ na ochronę środowiska?

Jaka jest rola skupów aut w ochornie środowiska?

Czym jest recycling samochodów?

Pod pojęciem recyclingu pojazdów kryje się nic innego, jak odzyskiwanie materiałów, które zostały wykorzystane do jego powstania. Samochody, które trafiają do skupów aut, często poddawane są złomowaniu. W praktyce oznacza to, że zostają rozebrane na części pierwsze w profesjonalnym warsztacie. Tam rozdzielane i segregowane są poszczególne komponenty i zabezpieczane są płyny eksploatacyjne. Szacuje się, że średnio około 85% łącznej masy pojazdy podlega recyclingowi. Firmy, takie jak skup samochodów Wyszków, który oferuje swoje usługi na stronie internetowej https://sprzedajswojeauto.pl/skup-aut-wyszkow/, specjalizują się w rozbiórce pojazdów na części pierwsze i pozyskiwaniu surowców.

Jaki wpływ ma recycling samochodów na ochronę środowiska?

Warto przede wszystkim podkreślić fakt, że recycling samochodów jest niezwykle prostym, a zarazem opłacalnym procesem. Wynika to z materiałów, które wykorzystywane są do produkcji pojazdów. To głównie stal oraz stopy innych metali, na przykład aluminium czy miedź. Według badań recycling stali wiąże się z zanieczyszczeniem nawet około 76% mniejszej ilości wody i blisko 90% mniej powietrza w stosunku do wydobycia oraz przetwarzania rud metali.

Warto również podkreślić, że niektóre stopy metali, jak chociażby aluminium są stosunkowo drogimi surowcami. Z tego względu ich recycling cechuje się nie tylko istotnym wpływem na środowisko, ale stanowi także sposób na ograniczenie kosztów. Z kolei odzyskane komponenty można wykorzystać do budowy nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie, ale zarazem także bardziej ekologicznych pojazdów. W dzisiejszych czasach przemysł motoryzacyjny kieruje się bowiem zasadami, które mają na celu ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.

Jaki wpływ na ekologie i ochronę środowiska ma recykling samochodów w skupach aut?

Co jeszcze można odzyskać z samochodu?

Poza samymi metalami, o których odzyskiwaniu wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, profesjonalne firmy zajmują się pozyskiwaniem również innych materiałów. To przede wszystkim akumulatory, czy płyny eksploatacyjne, ale nie tylko. Dla przykładu ze starych opon można pozyskać surowiec, który wykorzystywany jest do produkcji asfaltu oraz innych nawierzchni, a nawet obuwia. Równie często odzyskuje się płyny, w tym przede wszystkim oleje silnikowe. Znacznym zainteresowaniem cechuje się także odzysk elementów akumulatorów, które odpowiadają za zasilanie pojazdu. Obecnie możliwe jest przetworzenie blisko 100% komponentów samochodowych akumulatorów.

Czy recycling pojazdów to także pomysł na dochodowy biznes?

Jak pokazują statystyki ze Stanów Zjednoczonych, gałąź biznesu, związana z recyclingiem pojazdów jest wyjątkowo dochodowa. Skoro surowce potrzebne do budowy samochodów są drogie, ich odzyskiwanie i odsprzedaż w celu stworzenia z nich kolejnego pojazdu, jest źródłem sporych pieniędzy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.