Skip to main content

Wybór klimatyzatora — split czy przenośny? Sprawdź, który będzie odpowiedni dla Ciebie!

2 koment.

Kiedy nadchodzą gorące letnie dni, sporo osób zastanawia się nad zakupem klimatyzatora, aby schłodzić swoje mieszkanie lub biuro. Istnieje wiele różnych rodzajów klimatyzatorów, ale dwa najpopularniejsze to klimatyzatory typu split i przenośne. Przed podjęciem decyzji warto porównać te dwa rodzaje i zastanowić się, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb oraz preferencji.

Czy warto zdecydować się na montaż klimatyzatora split?

Klimatyzatory split — czym się cechują?

Klimatyzatory split składają się z dwóch jednostek — jednej zainstalowanej na zewnątrz budynku i drugiej wewnątrz pomieszczenia. Jednostka zewnętrzna odpowiada za oddawanie ciepła na zewnątrz, podczas gdy jednostka wewnętrzna chłodzi powietrze w danym pomieszczeniu. Ten rodzaj klimatyzatora jest zazwyczaj bardziej efektywny i cichszy niż przenośne jednostki. Co więcej, klimatyzatory split są zwykle trwalsze i zapewniają lepszą równowagę temperatury w pomieszczeniu. Sprawia to, że są one uznawane jako synonim wysokiej jakości, idealny nawet dla szczególnie wymagających konsumentów. Więcej szczegółowych informacji na temat wyboru optymalnego klimatyzatora dla siebie znajdziesz pod adresem: klimatyzacjetrojmiasto.pl, gdzie uzupełnisz deficyty swojej wiedzy.

Czym są przenośne klimatyzatory?

Przenośne klimatyzatory są bardziej mobilne i łatwiejsze do zainstalowania niż klimatyzatory split. Nie wymagają one żadnych prac montażowych ani konieczności modyfikowania struktury budynku. Wystarczy podłączyć przenośny klimatyzator do źródła zasilania i można go używać w dowolnym pomieszczeniu. Przenośne jednostki mają jednak pewne wady, podobnie jak wszystkie inne urządzenia. Mogą być głośniejsze niż klimatyzatory split i nie zawsze są tak skuteczne w chłodzeniu dużych pomieszczeń. Co więcej, wymagają one regularnego opróżniania z kondensatu i uzupełniania zbiornika wodą. Sprawia to, że korzystanie z nich dla niektórych może być lekko problematyczne. W większości przypadków przenośne klimatyzatory są jednak uznawane za solidne produkty, które są godne zakupu

Ile kosztuje klimatyzator przenośny, a ile klimatyzator typu split?

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator dla siebie?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, należy zastanowić się nad wielkością pomieszczenia, które chcemy schłodzić. Przenośne klimatyzatory są bardziej odpowiednie do mniejszych pomieszczeń, podczas gdy klimatyzatory split mogą skuteczniej chłodzić większe powierzchnie. Kolejnym czynnikiem jest budżet i zasobność finansowa. Klimatyzatory split są zazwyczaj droższe niż przenośne jednostki, zarówno jeśli chodzi o cenę zakupu, jak i koszty instalacji. Jeśli nie planujemy inwestować dużo pieniędzy lub potrzebujemy klimatyzacji tylko na krótki czas, przenośny klimatyzator może być skuteczniejszym rozwiązaniem. Ważnym czynnikiem jest również nasza preferencja dotycząca estetyki. Klimatyzatory split są mniej inwazyjne, ponieważ jednostka zewnętrzna jest umieszczana na zewnątrz budynku. Przenośne jednostki natomiast są bardziej widoczne i mogą wpływać na estetykę pomieszczenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Michał · 18 dni temu
    Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak przenośne klimatyzatory... Do tej pory korzystałem tylko z klimatyzacji typu split. Z takimi przenośnymi urządzeniami, to kojarzyły mi się tylko wiatraki 😅 Chyba kupię sobie taki klimatyzator na kółkach, pewnie się przyda latem.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Eryk · 4 miesięcy temu
    Jestem właśnie przed wyborem klimatyzatora. Jest to trudna decyzja, bo jednak to urządzenie ma mi posłużyć długie lata. Po przeczytaniu tego artykułu zdecyduję się chyba jednak na klimatyzator typu split.